* زکام تابستانه (زکام در اثر حساسیت):

– اگر کودک شما بدون اینکه سرماخورده باشد،عطسه‌های جسته گریخته،سوزش چشم و آب‌ریزش بینی دارد،یعنی دچار زکام تابستانه شده است.

– پروفسور امبریل در مرکز تحقیقات آلاینده‌های هوایی می‌گوید:معمولاً زکام تابستانه در کودکان زیر 2 سال پیش نمی‌آید،این یک حساسیت است،بنابراین کودکان قبل از اینکه به گرده‌ها واکنش نشان دهند،باید با آن مواجه شده باشند.

– به‌طور معمول زکام تابستانه طولانی‌تر از سرماخوردگی است و شما متوجه می‌شوید که وقتی کودک را بیرون می‌برید،بدتر می‌شود.

– آن ها را از چمن‌ها و سبزه‌های تازه هرس شده دور نگه دارید. شیشه‌های ماشین را همواره بسته نگه داشته،از کولر و سیستم تهویه مطبوع و فیلترهای مخصوص آلاینده‌ها استفاده کنید. از بیرون آوردن کودک در صبح زود و بعدازظهر که میزان ذرات و گرده‌های گیاهان به حداکثر می‌رسد، اجتناب کنید. به‌ طور مرتب دست‌های کودک خود را بشویید تا از رفتن گرده‌ها به چشم‌هایش جلوگیری شود.منافذ بینی کودک را با کمی وازلین چرب کنید تا گرده‌ها وارد مجرای تنفسی او نشوند. همیشه آخرین پیش‌بینی وضع هوا را از اخبار بگیرید.

 

* حمله‌های آسم و آلرژی تابستانه:

– اگر کودک شما آسم دارد،آلودگی و گرده افشانی تابستانی می‌تواند علائم بیماری را حادتر کند.پرستار یک مرکز آسم می‌گوید:گرما و خشکی هوا می‌تواند موجب بروز حمله آسم شود؛چرا که میزان آلودگی را افزایش می‌دهد همان‌گونه که در زمان بروز یک توفان میزان ذرات هوا در حد بالایی خواهد بود.

– زمان حمله آسم بلافاصله اسپری مخصوص آسم را به کودک برسانید. به کودک کمک کنید راست بنشیند و به آرامی نفس بکشد. بعد از 5 تا 10‌دقیقه کودک باید بتواند به ‌طور طبیعی تنفس کند،اگر نتوانست با مرکز فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید. تا رسیدن کمک دوبار از اسپری استفاده کنید (‌هر دقیقه یک ‌بار و به‌مدت 5دقیقه)

 

* التهابات پوستی در تابستان:

– چون غده‌های عرق کودک هنوز در حال تکامل است،وقتی کودک عرق می‌کند این غدد توسط باکتری‌ها و سلول‌های مرده پوست بسته می‌شوند و ممکن است کودک شما عرق‌سوز شود. برای جلوگیری از ابتلا می‌توانید کودک را با آب ولرم حمام کنید.از کرم‌ها و لوسیون‌های مخصوص کودک استفاده کنید.

 

* میوه‌های تابستان و حساسیت‌ها

– حتی اگر کودک شما به‌طور معمول میوه دوست نداشته باشد،میوه‌های لذیذ تابستانی مثل کیوی و توت‌ها می‌تواند او را وسوسه کند،که دقیقاً حساسیت‌ها هم در همین میوه‌هاست؛به‌ خصوص حساسیت به کیوی که بسیار شایع است. نشانه‌های این حساسیت شامل احساس سوزش و خارش،زخم‌های دهان،تورم لب‌ها،تنگی‌نفس و در شرایط حادتر از دست دادن هوشیاری است.علائم آلرژی به توت‌فرنگی و شاتوت نیز معمولاً خارش،تورم لب‌ها و زبان است.

 

* نیش و گزیدگی حشرات

– گزیدگی برای کودکان یک شوک ناراحت‌کننده است که خوشبختانه خیلی زود آن‌را فراموش می‌کنند اما برای تعدادی از افراد،گزیدگی می‌تواند شروع ابتلا به حساسیت باشد.هر کسی می‌تواند به نیش زنبور عسل یا زنبور زرد حساسیت داشته باشد،اما مبتلایان به آسم بیشتر مستعد هستند.

* عوارض گزیدگی

– ایجاد خارش در همه جای بدن

– التهاب پوست

– تورم و تنگی نفس

– احساس سوزش

– گرفتگی عضلات شکم و احساس بیماری

* درمان گزیدگی

– درصورت بی‌تابی شدید کودک حتماً از پزشک یا فوریت‌های پزشکی کمک بخواهید اما اگر کودک شما حساسیت‌های شدیدی بروز نداد،سعی کنید:اگر در خانه هستید برای نیش زنبور زرد از یک کمپرس آب سرد با سرکه رقیق شده استفاده کنید و برای درمان نیش زنبور‌عسل ضمادی از آب و بی‌کربنات سدیم تهیه کرده و روی محل گزیدگی بگذارید و در مواقعی که بیرون از منزل و در فضای باز هستید اسپری مخصوص گزیدگی را همراه داشته باشید. نیش زنبور عسل بر سطح پوست باقی می‌ماند در این صورت با دقت و به کمک ناخن یا موچین تمیز نیش را خارج کنید، نباید محل گزیدگی را فشار دهید،این کار موجب می‌شود زهر بیشتر پخش شود.

 

* راه‌هایی برای دوری از آلرژی تابستانه

– شیر مادر بیشترین محافظت را برای جلوگیری از پیشرفت آلرژی به کودک می‌کند زیرا به قوی شدن سیستم ایمنی کودکان کمک می‌کند.اگر کودک واقعا دچار تب تابستانه شد، او را در منزل نگه‌دارید،درها و پنجره‌ها را بسته نگه دارید و به سرعت او را بنشانید. در این صورت در مدتی حدود 15‌دقیقه متوجه می‌شوید که او احساس بهتری دارد. کنار ساحل یکی از مکآن هایی است که خطر ابتلا به تب تابستانی در آن بیشتر است همچنین بهتر است از سبزه‌ها دوری کنید. لباس‌های خنک و کتان از عرق‌سوز شدن کودکان جلوگیری می‌کند.

– در 95‌ درصد از موارد گرده‌افشانی گیاهان موجب بروز آلرژی شایع تب تابستانه در سال‌های اولیه زندگی می‌شود، بد نیست بدانید فصل گرده‌افشانی معمولا از اوایل خرداد ماه تا اواخر شهریور است.

– آلرژی تابستانه موضوعی است که ذهن بسیاری از ما را در گیر خود کرده است. اگر حس میکنید علایم آلرژی تابستانه را دارید به پزشک مراجعه کنید تا او راهکاری برای شما بیندیشد و شما عذاب نکشید.

– امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از اسان طب درباره آلرژی تابستانه تقدیمتان کردیم بهره کافی را برده باشید.

 

منبع: asanteb.com


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *